Отзыв #306675 об интернет провайдерe Starnet S.R.L

Starnet S.R.L
Chișinău, StarNet - Internet Provider

Vreau sa va povestesc o situație de neimaginat cu aceasta companie. Venind în vizită în Moldova mia trebuit internet pe doua luni. Aleatoriu am decis sa merg la StarNet. Ei mi-au zis ca nu au pachete pe doua luni și am fost nevoit sa platesc pe trei luni și jumătate. Desigur la un preț lunar exagerat. Dar asta nu contează, contează calitatea serviciilor de la StarNet. Am menționat doamnei din oficiu ca mă voi folosi doar de WiFi. Ea mi-a spus, conform contractului voi avea un internet de 200Mb/s. După ce mi-au instalat internetul sau început problemele. Am primit o viteza stabilă de 30Mb/s - 45Mb/s în loc de 200Mb/s. Văzând o viteza de 5 ori mai mică, am sunat serviciul suport clienți. Ei nu m-au putut ajuta și mi-au promis timp de o ora ca voi primi un sunet de la un tehnician. Am așteptat câteva săptămâni (aproximativ 2-3) și tot n-am mai primit nici un sunet. După acest timp îndelungat am sunat a doua oară. Iarăși mi sa spus ca voi primi un sunet de la un tehnician deja timp de doua ore. Am așteptat 4 ore și nimeni nu ma sunat. Am sunat din nou disperat sa vorbesc cu un manager sa rezolve situația. Pe telefon mi sa nimerit un manager foarte arogant. M-am dus în oficiu a doua zi. Am întâlnit a doua persoana aroganta. Ei nu se rușinează sa te minciuneasca în fata. Managerul mia zis direct în fata ca eu îi minciunesc și ca eu NU am apelat serviciul clienți la primul meu apel. Uau. Mi se pare o companie de escroci din anii 90. Sa va explic deja care a fost problema cu viteza de internet. Conform contractului ei dau internet de 200Mb/s doar prin cablu, dar echipamentul care vi-l instalează susține fizic maximum 60Mb/s. Am cerut sa îmi schimbe echipamentul pe unul mai performant și mi-au zis că contractul meu nu permite. Escroci adevărați. Când le-am zis ca doamna din oficiul StarNet mi-a confirmat viteza de 200Mb/s prin WiFi. Managerul ma sfătuit să citesc contractul înainte de al semna. Adică, mia dat de înțeles ca nu trebuie sa am încredere în vorbele personalului de la StarNet.
Sfat: dacă veniți de peste hotare și va trebuie un internet pe o perioada scurta, ocoliți StarNet-ul.
Va multumesc.

09.07.2022 в 09:57